INTERVJU PREDSEDNIKA PSS LISTU VESTI

Hrkalovićeva htela da nas ugasi!

Veljko Mijailović, predsednik Policijskog sindikata Srbije (PSS) ističe za “Vesti” da je i pored ozbiljnih bezbednosnih rizika Srbija i dalje jedna od najsigurnijih država u regionu, ali i Evropi, a da to ne bi bilo moguće bez jasne odlučnosti države da obezbedi mir svim svojim građanima.

– Zbog toga pružamo punu podršku predsedniku Aleksandru Vučiću i ministru unutrašnjih poslova Aleksandru Vulinu u daljoj borbi protiv kriminala i korupcije. Bez te odlučnosti to ne bi bilo moguće – kaže Mijailović.

Predstavnici ovog sindikata početkom nedelje održali su sastanak sa čelnicima MUP-a na kom su prvi put bili i sindikalni predstavnici iz sektora

Žandarmerije, UKP, granične policije, a s ciljem da izlože aktuelne probleme kad je reč o potrebama pripadnika MUP.

Naš glas se čuo

– Sindikalni posao jeste borba za prava radnika i drago nam je da se naš glas dobro čuo. Ohrabruje što će već do kraja godine doći i do konkretnih pomaka i kad je reč o nabavkama novih uniformi i obuće, ali i novih sredstava za rad čime će umnogome biti olakšan rad policiji – kaže Mijailović.

Prema njegovim rečima, država je nedvosmisleno pokazala da je spremna da se obračuna sa organizovanim kriminalom, ali i sa pojedincima iz redova MUP koji su to sprečavali.

– PSS je najbolji primer na koji način su prolazili svi oni koji su otvoreno ukazivali na probleme u sistemu MUP. Zbog te kritike izgubili smo reprezentativnost i pošto je taj proces još pred Ustavnim sudom ne želim da ga komentarišem, ali činjenica je da su naši članovi bili primoravani da se iščlanjuju. Većina nas je bila maltretirana i šikanirana i to su činili oni protiv kojih su već uveliko podignute optužnice – kaže Mijailović.

On tvrdi da je njegov sindikat bio pod direktnim udarom nekadašnje državne sekretarke MUP-a Dijane Hrkalović. Prema rečima Mijailovića, ona je koristila sve mehanizme, pa čak i medije da bi uništila PSS.

Ucenom do ispisnice

– Ljudi su primoravani da do određenog vremena donesu ispisnicu iz PSS ukoliko žele da zadrže posao. Dnevni izveštaji koji su išli u MUP nisu sadržavali broj počinjenih krivičnih dela ili hapšenja, već isključivo koliko je ljudi napustilo PSS – priča Mijailović.

On kaže da je, mada sa završenim fakultetom i na master studijama, sa mesta pomoćnika komandira stanice na Čukarici, preko noći premešten da budem vođa smene u Železniku.

– Istovremeno, predstavnici nekih drugih sindikata, koji su podržavali bezakonje, preko noći su napredovali u službi, što se ni u Džibutiju ne bi događalo. Ispostavilo se da je PSS bio u pravu i jedino mi je žao što naš glas nije mogao da se čuje na vreme. Tako bi se mnogo toga sprečilo, jer je grupica pojedinaca bahatošću zapravo blatila ceo sistem MUP – zaključuje predsednik PSS.

Sprečena zloupotreba

Predsednik PSS Veljko Mijailović kaže da je upravo zahvaljujući predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću sprečeno da čak 1.500 pripadnika MUP bude otpušteno na osnovu “analize rizika”.

– Zahvaljujući upravo Dijani Hrkalović, iz aktivne službe je bez ikakvog osnova trebalo da se otpusti 1.500 pripadnika MUP po toj “analizi rizika”. Zbog toga sam čak započeo štrajk glađu. Međutim, Aleksandar Vučić, tada premijer Srbije, pozvao me je i kada sam mu rekao o čemu je reč lično je stopirao te otkaze – otkriva Mijailović.

Veza s mafijom

Mijailović kaže da je veći deo MUP-a nemoćno posmatrao način na koji mafija upravlja rukovodiocima nekih sektora, ali i policijskih sindikalnih organizacija.

– Ne može ništa da se sakrije. Neki su svakodnevno sedeli u društvu kriminalaca, drugi učestvovali u njihovom skrivanju, pa čak i mimo zakona ih oslobađali iz pritvora. A gde su divljačke vožnje poršeima po Vrnjačkoj Banji i maltretiranje policajaca koji su to pokušavali da spreče. Bilo je bukvalno svega i svačega – opisuje Mijailović.

Pogubna praksa

Mijailović otkriva da su čelnike MUP-a upozorili na apsurd da zbog neažurnosti pojedinih sektora u policiji država plaća milionske odštete u sudskim sporovima i da ta praksa mora da se prekine.

– MUP po pravilu gubi te sudske sporove o čemu smo izvestili pomoćnika ministra i da se te tužbe reše mirnim sporom, jer je reč o više hiljada procesa. Reč je o velikim sredstvima koja se izdvajaju iz budžeta umesto da se iskoriste za nabavku nove opreme, otvaranje policijskih stanica ili povećanje primanja – kaže Mijailović.

Veće plate i nova oprema

Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova i načelnika Sektora za ljudske resurse Vladimir Ilić je nakon sastanka sa predstavnicima PSS ocenio da se uslovi rada pripadnika policije poboljšavaju i unapređuju kroz materijalni položaj, nabavku opreme, vozila, uniformi, kao i renoviranje i adaptaciju objekata i zgrada policijskih stanica.

On je kazao i da je sa sindikalcima dogovorio nastavak saradnje po pitanju socijalno-ekonomskog položaja zaposlenih kroz socijalni dijalog i međusobno uvažavanje.

Ilić je dodao da predsednik Aleksandar Vučić i ministar Aleksandar Vulin čine sve kako bi ojačali materijalni položaj policije ne samo kroz povećanje plata, već i kroz rešavanje njihovog stambenog pitanja putem stanogradnje za pripadnike snaga bezbednosti, ali i kroz druge vidove nagrađivanja i podrške.

– Izuzetno mi je drago da za naš rad imamo i podršku sindikata – poručio je Ilić.